Dövme ile Faça, Ameliyat, Yanık ve Yara İzlerini Kapatma

Bazı kişiler, vücudunda görüntüyü bozan bazı yaralanmaları dövme ile kapatabilip kapatamayacaklarını merak ediyorlar Peki ya, gerçekten de Faça, Ameliyat, Yanık ve Yara dokularında dövme yaptırmak mümkün mü?

En sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim; bu sorunun cevabı evet, yukarıda belirtiğimiz tüm izler üzerine dövme yapabilirsiniz. Ancak burada kastettiğimiz yaralar her türden yarayı kapsamamakta. Bu nedenle yara çeşitlerine göre dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunduğunu aklınızdan çıkartmayın.

Kapatma Dövme Yaptırmaya Karar Vermeden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

dovme-kapatma-yara-izi-kapatma-faca-izi-kapatma

Gelin bu soruya Kapatma Dövme hakkında birkaç alt soru ile cevap bulalım;

Yara yeni mi yoksa tamamen iyileşti mi? İyileşme süreci genellikle bir yıldan biraz daha fazla sürmektedir. 18 aylık bir süreyi temel olarak iyileşme sürecinin tamamlandığı bir süre olarak değerlendirebilirsiniz.  Yara izinin hâlâ önemli ölçüde iyileşmek için zamanı varsa, bu yara izi üzerinde bir dövme ile müdahale etmeye çalışmak yara tam iyileşmediği için iyi sonuç vermeyecektir. Dövme ustası ne kadar çabalarsa çabalasın, eğer yara tam iyileşmemişse bulanıklaşmayı engellemek imkânsız hale gelecektir. Bunun için tavsiyemiz, dövme yaptırmak için gereken iyileşme sürecini tamamladığınızdan ve deri üst bağlarının tamamen oturmuş olduğundan emin olmanızdır. 18 ayını doldurmuş eski izler kesinlikle yeni yaralardan daha iyi bir dövme mürekkebi alacaktır. Bu konuda tam emin olamazsanız uzman bir dövme ustasına gösterip derinizi inceleterek de nasıl bir sonuç alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Aklınızda bulundurmanız gereken bir konu da, yara izlerinin normal deriyle aynı türde doku olmadığıdır. Vücudunuz ortaya çıkan yarayı iyileştirmek için yeni oluşturduğu dokularda normal deriden daha hassas bir deri yüzeyi inşa edecektir.

Yaranız kırmızı mı? Kırmızı ise kesinlikle emin olacağınız şey dövme uygulamasının hiç de iyi olmayacağıdır.

Yaranız virüs bulaştı mı? Eğer iltihap kapmış bir yara ise ve halen bu enfeksiyona dair izler mevcutsa dövme yaptırarak yaranın daha da fazla iltihaplanmasına sebebiyet verebilirsiniz dolayısıyla yaranın tamamen iyileşmesini beklemeniz gerekebilir.

Dövme yaptırarak bir yara dokusunu değiştirmek amacında mısınız? Dövme yaptırarak dokuyu gizleyebilmeniz mümkündür, ancak dövmenin dokuyu değiştirmeyeceğini ve yara izini silmeyeceğini fakat bilirkişi elinden çıkacak bir çalışma ile görüntüsünü toparlayabilmenizin mümkün olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Yaralarınız Görünümü Konusunda Daha Fazla Endişe Etmenize Gerek Yok

dovme-kapama-dövme-kapatma-cover-up-dovme-silme-1

Bir yarayı bir dövme ile kapatmanın en önemli katkısı psikolojik olarak yara sahibinin kendisini iyi hissetmesini sağlamasıdır. Eğer yaranız ile ilgili çok endişe duyuyor ve psikolojik olarak böyle bir yara görüntüsü sizi üzüyorsa dövme yaptırarak bu etkiden kurtulabilir ve kendinize has bir tarz sahibi olabilirsiniz.

Evet, Dövme Yaptırmak İstiyorum ve Bunun İçin Yaram Dövme Yaptırmaya Uygun

Bir dövme yaptırmaya karar verirseniz, dövme yapan sanatçının deneyimli olduğundan ve geçmişte yara izi olan insanlar için dövme sanatı yaptığından emin olun. Yara izlerini örten eserlerinin fotoğraflarını görmek isteyin.

Son Söz

Sonuç olarak, belirli konulara dikkat ederek yara izi üzerinde dövme yaptırabilirsiniz. Ancak, muhtemelen vücudunuzun bu kısımlarına eklenen mürekkep çevredeki bölgelere göre daha farklı görünecektir. Bu konuda son söz ve özel ihtiyaçlarınıza en uygun seçeneği seçmek, size ve profesyonel dövme sanatçısına bağlıdır.

Saygın bir dövme dükkânında çalışan iyi eğitimli bir profesyonel sanatçı, seçeneklerinizi anlamanıza yardımcı olabilir ve yara (ya da yaraların) yaşı, derinliği ve yerine bağlı olarak etkili ve güzel bir şey tasarlayabilir.

Dövme Kapatma, İstanbul Dövme kapatma - iz kapatma

Not:  Bu sitedeki bilgiler yalnızca bilgi kaynağı olarak verilmiştir ve herhangi bir teşhis veya tedavi amacı için esas kabul edilerek kullanılamaz. Herhangi bir tıbbi durumu tedavi etmek için lütfen doktorunuzla konuşun. Bu sitedeki bilgiler eğitim amaçlı değildir, hasta-hekim ilişkisi oluşturmaz ve profesyonel tanı ve tedavinin yerini almamalıdır.

İz Kapatma ile ilgili diğer konulara buradan bakabilirsiniz.

About Timuçin

Profesyonel Dövme Sanatçısı Tattoo Art. Timuçin Değirmenci

One thought on “Dövme ile Faça, Ameliyat, Yanık ve Yara İzlerini Kapatma

  1. Merhabalar göğsümde su çiçeği yüzünden çukurlar var 10 tane bunun için bi dövme yapılıp görüntü düzeltilebilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir