dovme-anasayfa

Dövme

Dövme günümüzün en popüler kültürlerinden birisidir. Geçmişi binlerce yıl ötesine dayanmasına rağmen bu gün bile hiç bir şekilde popülasyonunu kaybetmemiştir. Bu sanat bizlere ilkel toplumlardan kalan belkide en önemli miraslardandır, kişinin kendisi ifade biçimi olarak ta yorumlanan ve bir çok tarz ve modele ayrılan vücut sanatı yeryüzündeki her kıta da görülmekte ve medeniyetin ulaşamadığı kabilelerde dahi kullanılmakta.

maori-dovme
kabile-dovme

Geleneksel yöntemlerle yapılan bu dövmeler ilkel komünal toplumlarda kabilelerin inançlarına, yaşam tarzlarına ve kabile türlerine göre değişim göstermekteydi.

Boyalar genellikle kül ve bitkilerle yapılmakta ve ucu sivriltilmiş odun parçaları kullanılmaktaydı vücudun hemen hemen her noktasına uygulanan işlem aynı zamanda erkeklerin dayanıklıklarını kanıtlamaları içinde uygulanırdı.

Dövme Nedir?

dovme-nedir

Özel boyalar kullanılarak belirli görsel tasarımların oluşturduğu motif ve desenlerin makine yardımıyla insan derisine uygulanmasıdır. Vücut sanatı yapan kişiye ise Dövmeci veya Dövme Sanatçısı denir.

Türkiye’de amatör olarak çok yaygın olsa da profesyonel anlamda da çalışan dövmeciler vardır burada dikkat edilmesi gereken unsur bu mesleği yapan kişilerin sertifika belgelerinin olup olmadığıdır. Bu işlem doğrudan insan derisine uygulandığından sağlık açısından çok dikkat edilmesi gereken işlemdir ve tamamen steril ortamlarda uygulanmalıdır.

Ayrıca kalıcı model yaptırmak istemeyenler için geçici model uygulamalarda bulunmakta bu tarz dövmeler genellikle vücutta 1 ile 2 hafta arasında kalmakta geçici dövmeler Hint kınası, kına taşı, ve bir iğne yardımıyla yapılmakta ve su temasında silinebilmektedir. Geçici vücut sanatı uygulamaları aynı zamanda kişinin kalıcı vücut sanatı yaptırmaya karar vermeden önce deneyebileceği yöntemlerdendir.

  Dövme Kapatma

dovme-kapatma-timucin

Dövme kapatma genellikle usta dövmeciler tarafından uygulanan bir yöntemdir. dövmenin boyutu kullanılan renkler ve kişin model seçimi cover up için önemlidir nedeni ise dövmenin her modelle kapanamayacağı gerçeğidir. Kapatmanın uygulanabilmesi için;

  • Modelin Boyutu
  • Hangi boyalar kullanılarak yapıldığı
  • Deriye ne kadar işlediği

Yukarıda belirtilen maddelerin her biri önemlidir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Dövme Fiyatları

Dövme fiyatları net bir şey söylemek doğru olmaz çünkü bu modeline göre değişmektedir. Vücut sanatını yaptıracak olan kişinin istediği model ve tarza uygun olan tasarımın boyutudur dövmenin fiyatını belirleyen unsurdur, yani kesin olarak Vücut sanatı fiyatıyla ilgili şunu belirtebiliriz fiyatını belirleyen en önemli etkenler den bazılar dövmenin boyudur. Dövmenin boyutu artıkça harcanan zaman ve malzeme artacağından fiyatta buna bağlı olarak yükseliş gösterecektir.

Dövme Kursu

Tattoo Art. Timuçin Değirmenci tarafından sadece yılda belirli sayıda kişilere özel olarak verilmektedir. Dövme kursu almak isteyen kişiler ile bire bir görüşüldükten sonra eğitim için çalışmalara başlanır. Dövme eğitimi tamamlandıktan sonra kalfalık belgesi ve ustalık belgesi için yönlendirilir.