Dövme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dövme konusunda neredeyse herkes farklı açıklamalarda bulunmakta ve bir çok kişi bunu uç bir yaşam tarzı olarak görmekte peki gerçekten dövme uç bir yaşam tarzının bir ürünümü yoksa geçmişten günümüze gelen gelenek mi, tüm sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Dövme Hangi Tarihte Ortaya Çıktı?

dovme-hangi-tarihte-ortaya-cikti

Dövme hangi tarihte ortaya çıktı diye sorduğumuzda bununla ilgili bilinen net bir tarih yoktur. Yalnız arkeolojik araştırmalar sonucunda M.Ö 2000 li yıllarda insan derisi üzerine işlenmiş motif ve desen kalıntılarına rastlanılmıştır. Ayrıca Dövme Tarihi sayfamızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dövme İnsan Sağlığını Etkilermi?

dovme-insan-sagligini-etkilermi

Bununla ilgili dikkat edilmesi gereken dövme yaptırdığımız stüdyonun veya dövme sanatçısının kullandığı malzemelerin steril ve tek kullanımlık olup olmadığıdır. Dövme yapılacak ortamın düzenli olarak dezenfekte edilip edilmediği, ve hastalık bulaşabilecek tüm etkenlerin kaldırılıp kaldırılmadığı olacaktır. Tüm bu koşullar oluşturulduğunda dövmenin sağlık açısından bir sakıncası yoktur. Ayrıca dövme bakımı da sağlık açısından önemlidir bununla ilgili detaylı bilgi için dövme bakımı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dövme Acıtırmı?

dovme-acitirmi

Neredeyse herkesin merak ettiği sorulardandır dövme can acıtırmı sorusu, buna vereceğimiz cevap kısmende olsa dövme yapılacak yerin bölgesine göre değişebilir. Genel olarak dövme acısından bahsedecek olursak bunu karınca ısırığı olarak tabir edebiliriz fakat bölgesel olarakta yaptırdığınız dövmenin acısı değişecektir.

Dövme Zamanla Silinip Solarmı?

Dövmenin zamanla silinip solması tamamen dövme sanatçısının kalitesine, ustalığına bağlıdır. Dövme sanatçısının tecrübesi bununla ilgili dövme yapımında kullanılan iğnenin deriye ne kadar işlediği kullanılacak boyaların orijinal ve kaliteli olması, ve dövme yapımından sonra bakımının doğru ve düzenli olarak yapılması, bu konuda uzman olan dövme sanatçıları her dövme işleminden sonra konuyla ilgili bilgilendirme yapmak zorundadır.

Dövme Modellerini Nasıl Araştırabilirim?

dovme-modellerini-nasil-arastirabilirim

Dövme modellerini araştırmadan önce şunu çok iyi bilmeniz gerekir, yaptıracağınız dövmeyi hayatınız boyunca taşıyacaksınız ve seçtiğiniz dövme modelini her yaşta ve psikolojide kaldırabiliyor olmanız gerekebilir. Kalıcı olan model ve tasarımlar anlık düşünce ve hislerinizin bir ürünü olmaktan öte sizi hayatınız boyunca yansıtacak tasarımlar veya figürler olmalıdır. Bir düşünceyi yansıtmak genellikle tercih edilen modeller olsa da çok basit desenlerde tercih edilebilmekte.

About Timuçin

Profesyonel Dövme Sanatçısı Tattoo Art. Timuçin Değirmenci