Dövme Bakımı

Dövme bakımı, dövmenin yapımı kadar önem taşımaktadır. Bakım yapılmayan dövme dışarıdan gelebilecek enfeksiyonel hastalıklara karşı dirençli olamayacaktır, dolayısıyla bakımı doğru ve düzenli yapmak dövmenin görünümünü de doğrudan etkiler.

Dövmeyi yapan sanatçının size önerdiği kremlerin düzenli olarak dövmenin uygulandığı bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Dövme bakımında dikkat edilecek faktörleri sıralarsak.

Dövme bakımı nasıl yapılır?

  • Dövme sanatçısının önerdiği krem gün içerisinde 3 veya 4 kez az miktarda sadece parlaklık bırakacak kadar sürülmelidir. bu işlem 15 gün kadar uygulanmalıdır. (krem sürmeden önce elin yıkanması gerekir.)
  • İlk üç gün gece uyumadan önce ve sabah protex antibakteriyel sıvı sabun ile yıkanmalıdır.
  • Dövme uygulanan bölgenin iyileşme aşamasında kabuk tutma süreci vardır, bu kabuklar kendiliğinden atana kadar kaşınmamalı ve soyulmamalıdır.
  • Duş alınabilir fakat havuz ve denize 15 gün girilmemelidir.
  • Dövmeyi yaptırdığınız mevsim yaz ise özellikle ilk günlerinde güneş ışınları dövmeye zarar verebileceğinden mümkün mertebe güneşten korunmalıdır. Yeni yapılan dövme ile güneşlenilmemeli aynı zamanda tenin bronzlaşması dövmenizi daha solgun gösterecektir.

Yukarıda sıraladığımız gibi dövme bakımı için tüm madellerin önemi büyüktür. Dövme sanatçınızın uyguladığı bölge ve kullandığı malzemeler steril olmalıdır, tek kullanımlık olmalıdır ve tüm bu malzemeleri gözünüzün önünde açmalıdır.

Dövme sanatçısının seçimi

Dövme bakımı kadar dövme sanatçınızın işçiliği de önemlidir. Kötü bir dövmeye ne kadar iyi bakarsanız bakın bu onu iyi bir dövme yapmayacaktır, kullanılan malzemeler tek kullanımlık değil ise bulaşıcı hastalıkların önüne geçemezsiniz, bu nedenle dövme yaptırmadan önce yaptıracağınız dövme modeli kadar dövme sanatçısını da doğru bir şekilde araştırmanız gerekmektedir.

Dövme sanatçısını araştırırken ustalık belgesi olup olmadığı bu işi ne kadar süredir yaptığı ve geçmiş çalışmalarının resimlerini inceleyebilirsiniz.

Dövmeye iyi bakılmaması durumunda ne olur

Dövme bakımı iyi yapılmazsa dövmede deformasyona neden olabilir. Bu durum kullanılan boyanın dağılıp şekil bozukluğuna neden olmasına, renk tonunun değişmesine neden olur. Deri kendisini sürekli yenileyen hücrelerden oluşan bir tabak olduğundan bu yenileme sürecini en iyi şekilde tamamlaması için dövme bakımının en iyi şekilde yapılması gerekir. Dövme işleminden sonra bu bilgiler mutlaka dövme sanatçısı tarafından aktarılmalıdır.

About Timuçin

Profesyonel Dövme Sanatçısı Tattoo Art. Timuçin Değirmenci

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir