Maori Dövme Modelleri

Maoriler dövme modelleri denilince akla gelen ilk şeylerden biri bu kadim halkın kendilerine has dansları ve tabi ki dövmeleridir. Yeni Zelanda yerlileri olan Maoriler dövme konusunda efsane denebilecek kadar uzmanlaşmış bir halktır ve dövme yapmaktaki ustalıkları kadar yaptıkları dövmelerde kullandıkları desenlerle de tanınırlar. Ancak aslında bugün bizlerin Maori dövmesi olarak tanımladığımız ya da bildiğimiz iğne ile yapılan dövmeler için Maori dövmelerinin günümüze uyarlanmış modern hali demek daha makuldür. Zira Maoriler geleneksel dövmelerini iğne kullanarak değil bıçakla yara açıp bu yaraları boyayarak yapıyorlardı. Günümüzde Maori dövme modelleri Yeni Zelanda yerlilerinin geleneksel dövmelerinin desenlerinin kullanıldığı ya da bu desenlerden esinlenerek yapılan dövmeler olarak tanımlanabilir.

Maori Modeller

Maori Dövmenin Anlamları

maori-dovme-modelleri-tribal
Maori dövmelerinin Moko denilen versiyonu ergenliğe giren erkekler tarafından yüzlerine yaptırılırmış, bugün hala bu dövmeler yapılıyor ayrıca sadece erkeklere değil kadınlara da kabilelerine bağlılıklarının simgesi olarak yapılıyor. Yani Maori dövmenin anlamları denilince akla gelmesi gereken ilk şey aidiyet ve bağlılık. Bu dövmelerde ayrıca dövme sahibinin yaşamı da konu ediliyor. Tüm bunlar ışığında diyebiliriz ki her Maori dövmenin anlamları dövmeyi yaptıran kişiye bağlı olarak değişiyor.

Maori Dövme Fiyatları

Bu dövmeler geleneksel olarak tek renk yapılıyor. Ancak ben renkli yaptıracağım derseniz elbette bu da sizin tercihiniz. Tüm dövmelerde olduğu gibi Maori dövme fiyatları konusunda da belli başlı bazı kriterler rol oynuyor. Bunlar;

  • Dövme modelinin eni
  • Dövme modelinin boyu
  • Dövme modelinin kaç renk olduğu

Ayrıca bunlara ek olarak dövmenin ne kadar detaylı olduğu da Maori dövme fiyatları konusunda belirleyici bir unsurdur. Şunu da eklemeden geçmeyelim; Maori dövme ile başka bir dövmeyi kapattıracak yani cover yaptıracaksanız bu da fiyata yansıyacaktır.

maya-dovme-modelleri-maya-tanrisi-dovmesi

İstanbul Maori dövme yapan yerler

İstanbul için bir dövme başkenti demek pek de abartı olmaz. Dolayısıyla İstanbul’da Maori dövme yapan dövmeci bulmanız emin olun ki hiç zor olmayacak. İstanbul’un hemen her semtinde bu özel dövmeleri yaptırabileceğimiz çok sayıda dövme stüdyosu bulunuyor.

DÖVME STÜDYOSU İLETİŞİM

maori dövme sanatçısı iletişim

Whatsapp ve Mobil  Hattımız

About Timuçin

Profesyonel Dövme Sanatçısı Tattoo Art. Timuçin Değirmenci