dovme-cesitleri

Dövme Çeşitleri

Dövme Çeşitleri bir çok kategoriye ayrılabilir. Kişinin en iyi tarzını yansıtabilecek dövmeler genellikle dövme tasarımcıları tarafından belirlenir ve kişinin hayal gücüne göre tasarlanır.

Bunun yanı sıra birde hazır şablon ve tasarımlar üzerinden yapılan çalışmalar vardır, bunlar kimi zaman bir old school kimi zaman bir retro ve geometrik şekiller olabilir hepimizin bildiği üzere bu modeller çok sık, aynı kişilerin üzerinde görülebilir (gemi çapası, ejderha, kobi balığı) gibi. Dövme modelleri arasında sıralama yapacak olursak, aşağıdaki dövme çeşitlerine göre sıralayabiliriz.

Kategorilere Göre Dövme Çeşitleri

dovme-cesitleri-katagorileri
dovme-cesitleri-katagorileri

Yukarıda sıralamış olduğumuz dövme çeşitleri bir çok anlam taşımaktadır. Her dövme çeşidinin çıkmasının farklı bir sebebi vardır, eski tarihlerden bu yana insanlar belirli sembollerle kendilerini ifade etmiş, kolonileştirilmişti.

 1. Tribal
 2. Portre
 3. Yazı
 4. Old Schol
 5. New School
 6. Maori
 7. Geometrik
 8. Yakuza
 9. Mandala
 10. Realistik
 11. Minimal
 12. Üç Boyutlu

Tümünü Görmek İçin Tıkla: Dövme Kataloğu

Kolonileşme genellikle topluluklar arasında güç dengesini sağlamak adına yapılıyordu ve daha güçlü olmak için daha kalabalık olmak gerekiyordu günümüzde mafya ve çeteleri de simgeleyen dövme çeşitleri mevcuttur, eski savaşçılardan samuray ve maoriler, günümüzde ise yakuza ve mandalalara kadar uzayıp gidebilir.  21.yy ile birlikte manipülasyona uğrayan dövme artık bir çok topluluk tarafından sadece popüler bir kültür olarak görülmekte, özellikle batı toplumunda popülasyonunu kaybetmeyen dövme çeşitleri Anadolu ve Mezopotamya bölgelerinde geleneksel olarak kullanılmaya devam etmekte.

dovme-cesitleri-1
dovme-cesitleri-1
dovme-cesitleri-2
dovme-cesitleri-2
dovme-cesitleri-3
dovme-cesitleri-3
dovme-cesitleri-4
dovme-cesitleri-4
dovme-cesitleri-5
dovme-cesitleri-5
dovme-cesitleri-6
dovme-cesitleri-6
dovme-cesitleri-7
dovme-cesitleri-7
dovme-cesitleri-8
dovme-cesitleri-8
dovme-cesitleri-9
dovme-cesitleri-9
dovme-cesitleri-10
dovme-cesitleri-10
dovme-cesitleri-11
dovme-cesitleri-11
dovme-cesitleri-12
dovme-cesitleri-12
dovme-cesitleri-13
dovme-cesitleri-13
dovme-cesitleri-14
dovme-cesitleri-14

Kol Kaplama Dövme Çeşitleri

kol-kaplama-dovme-cesitleri
kol-kaplama-dovme-cesitleri

Dövme çeşitleri günümüzde bir çok farklı şekillerde yapılmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak modelin yapısına göre kullanılan iğne, boya ve makine değişmektedir. Kullanılan makine gölge atmada, çizgi atmada ve doldurma alanına göre değişmektedir. Tasarımı belirleyen diğer bir unsur ise eski yöntemlerin kullanılmasıdır. Mandala ve maorilerin kullandığı sopa ucuna taktıkları iğne yardımıyla kul ve bitkisel boylardan oluşan karışımın deri altına işlenmesidir. Bu dövmeler genellikle bir süre sonra solar ve deride kabartmalara nedene olur. Çağımızda belli yöre ve topluluklarda bu yöntem kullanılarak dövme yapılmaya devam edilmekte. Dünyanın neresine giderseniz gidin mutlaka bir dövme sanatçısı ve onun muayenelerine rastlarsınız.

About Timuçin

Profesyonel Dövme Sanatçısı Tattoo Art. Timuçin Değirmenci

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir